• Školský poriadok pre  ZŠ Ďurčiná

       

      Úlohou ŠP je racionálne rozdelenie úloh, práv, povinností a vzťahov zúčastnených strán, správne využívanie pracovného času, predchádzanie školským a pracovným úrazom a tiež ochrana žiakov pred diskrimináciou, či sociálno-patologickými javmi.

      Jeho dodržiavanie utvára dobré predpoklady na chod školy a jej bezpečnosť. Preto  sú všetci zúčastnení povinní školský poriadok dodržiavať.

       

      Tento školský poriadok bol prerokovaný na PR a MZ dňa 31.8.2023

      Vydaný a schválený riaditeľom školy nadobúda účinnosť dňa 01.09.2023

       

      Štruktúra organizácie vyučovania:

      1.hodina: od 7,45 do 8,30

      2.hodina: od 8,40 do 9,25 /veľká prestávka/

      3.hodina: od 9,45 do 10,30

      4.hodina: od 10,40 do 11, 25

      5.hodina: od 11,35 do 12,20 /obed. prestávka/

      6.hodina: od 12,45 do 13,30

       

      Článok 1

      Práva a povinnosti žiakov

       

      Práva žiakov:

       

      1. Každé dieťa bez jedinej výnimky, bez rozdielu rasy, pohlavia, reči, náboženstva, politického alebo iného presvedčenia, národného alebo sociálneho pôvodu, majetkového alebo iného postavenia jeho rodiča, má právo na bezplatné vzdelávanie.  
      2. Každý žiak má právo na vzdelanie zamerané na vývoj jeho osobnosti, rozvoj jeho talentu, rozumových a fyzických schopností.
      3. Žiak má právo byť oboznámený s kritériami, podľa ktorých je hodnotený a poznať v primeranej lehote výsledok hodnotenia.
      4. Žiaci so špecifickými vývinovými chybami učenia, ktorí nie sú zaradení do špeciálnych tried, majú právo byť hodnotení ako žiaci v špeciálnych triedach.
      5. Žiaci, ktorí sú na konci II. polroka hodnotení stupňom nedostatočný najviac z dvoch predmetov, majú právo vykonať opravné skúšky.
      6. Rodič žiaka, ktorý má pochybnosti o správnosti hodnotenia v jednotlivých predmetoch na konci I. a II. polroka, má právo požiadať do troch dní, odo dňa, keď bolo žiakovi vydané vysvedčenie, o komisionálne preskúšanie.
      7. Žiak má právo vyjadriť primeraným spôsobom svoj názor v diskusii na vyučovaní, na triednických hodinách.
      8. Každý žiak má právo na ochranu svojho súkromia, ako aj na ochranu svojej rodiny.
      9. Žiak má mať všetky možnosti pre hru a zotavenie, ktoré sledujú tie isté zámery ako vzdelávanie.
      10. Žiak má právo na výber budúceho štúdia, resp. povolania.
      11. Žiak má právo zúčastniť sa žiackej samosprávy v rámci triedy.
      12. Žiaci majú právo primerane využívať školské zariadenie, učebne, pomôcky, knižnicu.
      13. Majú právo zapájať sa podľa záujmu do mimoškolských športových, kultúrnych a iných aktivít, ktoré organizuje škola.
      14. Žiak má právo podľa svojich potrieb využívať pomoc triedneho učiteľa, výchovného poradcu, koordinátora prevencie.
      15. Každý žiak musí byť chránený pred všetkými formami zanedbávania, šikanovania a zneužívania.
      16. Žiak má právo ospravedlniť svoju nepripravenosť na vyučovaciu hodinu pred jej začiatkom zo závažného dôvodu.
      17. Žiak má právo na dodržiavanie základných psycho-hygienických noriem vo výchovno-vzdelávacom procese.
      18. Žiak má právo na ochranu zdravia a bezpečnosti pri výchovno-vzdelávacom procese.

       

      Povinnosti žiakov:

       

      Dochádzka žiaka do školy

       

      1. Žiak je povinný chodiť na vyučovanie pravidelne a včas podľa rozvrhu hodín. Povinne sa zúčastňuje činností, ktoré organizuje škola v čase riadneho vyučovania.
      2. Žiak má možnosť prihlásiť sa do školského klubu detí a do záujmových krúžkov, ktoré zriadila škola. Pre zaradených žiakov je dochádzka do ŠKD a do záujmových krúžkov  povinná.
      3. Žiak prichádza do školy oblečený a upravený vhodne, čisto a bez výstredností. Pri porušení je potrebná konzultácia s triednymi učiteľmi, so zákonnými zástupcami.
      4. Do školy nenosí predmety, ktoré nebude na vyučovaní potrebovať. Klenoty, väčšie sumy peňazí a ďalšie cenné veci nosí na vlastnú zodpovednosť. Zakazuje sa  nosiť do ZŠ mobil a používať ho na vyučovaní. V prípade straty, škola nezodpovedá za vzniknutú škodu.
      5. Žiak má prísne zakázané nosiť do školy zbrane, cigarety, alkohol, omamné látky, drogy alebo iné veci, ktoré ohrozujú bezpečnosť a zdravie.
      6. Žiak dbá v škole o svoju osobnú hygienu a nosí si do školy nevyhnutné hygienické potreby.
      7. Žiak môže vyučovanie vymeškať len pre chorobu ( na  pracovných dní- môže ospravedlniť rodič ), prípadne pri lekárom nariadenom zákaze jeho dochádzky do školy, z vážnych rodinných dôvodov, v počasí kalamitnom a prerušení premávky hromadnej dopravy, alebo pri jeho účasti na organizovanej športovej príprave, na súťažiach a reprezentácii vlasti. Všetky tieto dôvody ospravedlňuje u triedneho učiteľa.
      8. Uvoľnenie z vyučovania pre vopred známu príčinu (dovolenka, rodinné dôvody,...) vyžiada rodič žiaka písomnou formou od vedenia ZŠ.
      9. Príčinu nepredvídanej neprítomnosti žiaka v škole jeho zákonný zástupca oznámi triednemu učiteľovi bez zbytočného odkladu.
      10. Žiak je povinný sa  správať slušne, v duchu porozumenia, znášanlivosti a priateľstva, dbať na pokyny  pedagogických zamestnancov,  podľa svojich schopností sa svedomito pripravovať na vyučovanie a dodržiavať školský poriadok. Žiak sa tak správa aj mimo vyučovania, a to aj počas voľných dní a prázdnin, aby neporušoval zásady spolunažívania a mravné normy spoločnosti a robil česť škole aj sebe.
      11. Každú neprítomnosť na vyučovaní zákonní zástupcovia ospravedlňujú písomne najneskôr do 3 dní. V prípade opakovaných nezdôvodnených neskorých príchodov na vyučovacie hodiny je potrebná konzultácia triedneho učiteľa so zákonným zástupcom, rodičom, prípadne iné výchovné opatrenia. Za neospravedlnené hodiny môže byť žiakovi navrhnuté výchovné opatrenie.
      12. Za vzornú dochádzku do školy môže triedny učiteľ udeliť žiakovi pochvalu od triedneho učiteľa, riaditeľke školy podať návrh na pochvalu od riaditeľa školy, alebo navrhnúť žiaka na iné ocenenie riaditeľa školy a Rodičovskej rady.

       

      Povinnosti žiaka pri príchode do školy

       

      1. Žiak prichádza do školy v čase od  7,30 hod., v šatni sa prezlečie, prezuje sa do hygienicky vhodných prezuviek, uloží si v nej veci a najneskôr do 7,40 hod. zaujme svoje miesto v triede alebo učebni.
      2. V Čase od 6,30 do 7,30 je v prevádzke raňajšia ŠKD. V tomto čase majú do školy prístup len prihlásení žiaci.
      3. Na činnosti, ktoré organizuje škola, sa žiaci zhromažďujú na mieste a v čase určenom vyučujúcim a schváleným riaditeľom školy.
      4. Žiaci, ktorí prídu do školy skôr ako je stanovená doba, sa nesmú bez dozoru zdržiavať v budove školy.
      5. Neskorý príchod na vyučovanie musí žiak ospravedlniť u vyučujúceho v triede a u triedneho učiteľa.
      6. V prípade opakovaných nezdôvodnených neskorých príchodov je potrebná konzultácia triedneho učiteľa s rodičom, prípadne iné výchovné opatrenia.

       

      Správanie žiaka na vyučovacích hodinách

       

      1. Na každú vyučovaciu hodinu žiak prichádza včas, pripravený, so všetkými potrebami a pomôckami potrebnými podľa rozvrhu hodín. Na každú vyučovaciu hodinu si nosí žiacku knižku.
      2. V prípade, ak si žiak opakovane bez závažnejšieho dôvodu neprinesie pomôcky na vyučovanie, môže mu byť udelené niektoré z výchovných opatrení alebo navrhnutá znížená známka zo správania.
      3. Ak si do školy neprinesie žiacku knižku, zapíše sa to do Poznámok k práci žiakov.
      4. Po zazvonení na vyučovaciu hodinu sedí na mieste určenom podľa zasadacieho poriadku a po vstupe učiteľa do triedy, ako aj pri jeho odchode z triedy po skončení hodiny, ho zdraví povstaním.
      5. Žiak na vyučovaní sedí slušne, pozorne sleduje učiteľov výklad, odpovede spolužiakov, svedomito a aktívne pracuje, nenašepkáva, neodpisuje a nevyrušuje.
      6. Žiak, ktorý počas vyučovania narúša vyučovací proces, ohrozuje iných žiakov alebo dospelých, bude v sprievode vyučujúceho odvedený do vymedzenej miestnosti a vedenie ZŠ zavolá zákonných zástupcov.
      7. Ak chce žiak odpovedať alebo sa vyučujúceho niečo opýtať, hlási sa zdvihnutím ruky.
      8. Triedu, učebňu alebo ihrisko môže žiak opustiť len so súhlasom učiteľa.
      9. Ak sa žiak na vyučovanie nepripravil z vážnych dôvodov, ospravedlní sa na začiatku vyučovacej hodiny.
      10. Žiak zdraví pozdravom „Dobrý deň“, pri odchode „Dovidenia“.
      11. Na hodiny TSV sa žiak prezlieka do čistého cvičného úboru podľa pokynov učiteľa TSV.
      12. Ak žiak nemôže zo zdravotných dôvodov cvičiť jeden týždeň a kratšie, prinesie ospravedlnenie od rodičov v žiackej knižke. Pokiaľ nemôže cvičiť dlhšie ako týždeň, musí vyučujúcemu TSV predložiť potvrdenie/odporučenie/ od lekára.
      13. Žiak je povinný šetriť učebnice, školské potreby, udržiavať v čistote svoje miesto a všetky spoločné priestory triedy a školy.
      14. Každý žiak má chrániť pred poškodením školské zariadenie. Prípadne spôsobené škody je povinný uhradiť rodič, resp. zákonný zástupca nezodpovedného žiaka, podľa rozsahu zavinenia. Ak sa nezistí vinník, škodu nahradí kolektív triedy.
      15. Žiak sám nemôže otvárať veľké okná v učebni, vždy požiada vyučujúceho vyučujúceho.
      16. Žiakovi sa zakazuje používanie wolkmanu, Mp3, Mp4 prehrávačov cez vyučovanie.
      17. Používanie mobilu počas vyučovania sa považuje za hrubé porušenie školského poriadku. V prípade použitia i napriek zákazu žiakovi je odobratý mobil v prítomnosti dvoch dospelých zamestnancov školy a vrátený zákonnému zástupcovi.

       

      Správanie žiakov počas prestávok

       

      1. Malé prestávky sú desaťminútové a veľká prestávka po druhej vyučovacej hodine trvá 20 minút. Po piatej vyučovacej hodine /obedňajšia/ trvá 25 minút.
      2. Počas malých prestávok žiak neodôvodnene neopúšťa triedu. Prestávky sú určené najmä na prípravu pomôcok pre ďalšiu vyučovaciu hodinu, použitie WC, vykonanie osobnej hygieny. Žiak desiatuje cez prestávku po druhej vyučovacej hodine.
      3. Cez desiatovú prestávku odchádzajú z triedy všetci žiaci, v triede sú len týždenníci.
      4. Cez prestávku chodia určení žiaci pre pomôcky.
      5. Do odborných učební odchádzajú žiaci v sprievode vyučujúcich.
      6. Žiaci majú zakázané vykláňať sa z okien a vyhadzovať papier a iné odpadky.
      7. Na veľkú prestávku sa žiaci disciplinovane presúvajú podľa pokynov učiteľov do vyhradených priestorov v školskom areáli, pri veľmi zlom počasí do školskej budovy. Vyhradené priestory a areál školy je zakázané opúšťať. Veľkú prestávku žiak využíva na pohyb, riadi sa pokynmi dozorkonajúcich učiteľov a dbá na ochranu svojho zdravia i zdravia spolužiakov.
      8. Žiak má vždy vystupovať voči dospelým slušne.
      9. Je prísne zakázané šikanovať spolužiakov, vydierať, kradnúť a ubližovať si navzájom. Vymenované priestupky sa považujú za hrubé porušenie školského poriadku.

       

      Odchod žiakov zo školy

       

      1. Pred odchodom z učebne žiak zanecháva svoje miesto upravené podľa pokynov učiteľa
      2. Po ukončení vyučovania upraví triedu, vyloží stoličku, vezme si svoje veci a organizovane podľa pokynov učiteľa sa presunie do šatne, kde sa prezuje, oblečie a opúšťa školskú budovu.
      3. Po skončení vyučovania idú žiaci domov. Zdržiavať sa bez dozoru v budove školy nie je dovolené.
      4. Žiak stravujúci sa v školskej jedálni si uloží veci v šatni a disciplinovane čaká na vydanie stravy. Počas obeda dodržiava zásady kultúrneho stolovania. Do školskej jedálne vstupujú len žiaci, ktorí sa tu stravujú. Po naobedovaní sa žiak oblečie a odchádza domov.
      5. V učebniach a šatniach po ukončení vyučovania nesmie žiak ponechať prezuvky, pomôcky, ani žiadne iné svoje osobné veci.
      6. Zo školského klubu detí môže žiak odísť len na písomné vyžiadanie zákonného zástupcu, v ostatných prípadoch vychovávateľ odovzdá žiaka zákonnému zástupcovi osobne.
      7. Zo školskej akcie môžu žiaci odísť so súhlasom učiteľa domov. Miesto rozchodu musí byť odsúhlasené riaditeľkou školy.

       

       Iné povinnosti žiaka

       

      1. Všetky písomnosti a potvrdenia žiak vybavuje prostredníctvom triedneho učiteľa.
      2. Ak žiak zistí stratu svojej veci, oznámi to triednemu učiteľovi, ktorý urobí ďalšie opatrenia. Po preverení straty uhradí poistenému žiakovi škodu poisťovňa v prípade, že má na ňu nárok.
      3. Počas pobytu v škole a na školských podujatiach je žiakom prísne zakázané fajčiť, používať alkoholické nápoje a iné zdraviu škodlivé látky.
      4. Pri objavení neznámej látky v okolí školy žiak nahlási ihneď túto skutočnosť najbližšie sa nachádzajúcemu zamestnancovi školy.
      5.  Týždenníkov menuje ich triedny učiteľ. Ich povinnosti sú:

                  - pred vyučovaním zotrú tabuľu, pripravia kriedy a iné potreby na vyučovanie

                  - na začiatku hodiny hlásia neprítomných žiakov

             - cez prestávky vetrajú len malými vent., polievajú kvety a čistia tabuľu

             - po skončení vyučovania zotrú tabuľu, kriedu, špongiu a ostatné pomôcky uložia,             zatvoria okná a skontrolujú čistotu v triede.

       

      Článok 2

      Práva a povinnosti zákonných zástupcov

       

      Zákonný zástupca žiaka má právo

       

      1.Oboznámiť sa s výchovno-vzdelávacím programom školy alebo školského zariadenia a školským poriadkom.

      2. Byť informovaný o výchovno-vyučovacích výsledkoch svojho dieťaťa.

      3. Na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa.

      4. Zúčastňovať sa na výchove a vzdelávaní po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy.

      1. Vyjadrovať sa k výchovno-vzdelávaciemu programu školy prostredníctvom orgánov školskej samosprávy.
      2. Byť prítomný na komisionálnom preskúšaní svojho dieťaťa po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy.

       

      Zákonný zástupca žiaka je povinný

       

      1. Vytvoriť pre dieťa podmienky na prípravu na výchovu a vzdelávanie v škole a na plnenie  školských povinností.

      2. Dodržiavať podmienky určené školským poriadkom.

      3. Informovať školu o zmene zdravotnej spôsobilosti dieťaťa, o zdravotných problémoch.

      4. Nahradiť škodu, ktorú žiak úmyselne zavinil.

      5. Doložiť dôvody neprítomnosti dieťaťa na vyučovaní a súlade so školským poriadkom.

      6. Dodržiavať vydané opatrenia na COVID 19.

       

       

      Článok 3

      Starostlivosť o ochranu zdravia žiakov, bezpečnosť pri vyučovaní a školských akciách

       

      1. Žiak je povinný počas vyučovania, prestávok, ako i na podujatiach organizovaných školou chrániť svoje zdravie a zdravie svojich spolužiakov.
      2. Všetci žiaci sú so zásadami bezpečnosti a ochrany zdravia v škole oboznámení na začiatku školského roka triednym učiteľom. V prípadoch zvýšeného ohrozenia bezpečnosti a zdravia žiaka pri niektorých činnostiach, sú žiaci oboznámení s pokynmi na predchádzanie úrazom. Každý žiak je povinný dodržiavať všeobecné zásady bezpečnosti a ochrany zdravia a rešpektovať usmernenia učiteľov na predchádzanie úrazom.
      3. V prípade úrazu alebo náhleho ochorenia žiak ihneď informuje vyučujúceho, dozor konajúceho učiteľa, alebo najbližšiu dospelú osobu.
      4. Pri úraze alebo nevoľnosti poskytne vyučujúci určený ako zdravotník žiakovi prvú pomoc, pri podozrení na vážnejší úraz alebo onemocnenie informuje rodičov žiaka. Každý úraz zapíše vyučujúci, ktorý ho zistil, do zošita úrazov. Ak žiak vymešká kvôli úrazu z vyučovania 4 a viac dní, spíše sa Záznam o úraze.
      5. Za bezpečnosť žiaka na vyučovaní zodpovedá vyučujúci v triede. Počas pobytu žiakov v škole a na akciách organizovaných školou zodpovedajú za bezpečnosť dozor konajúci učitelia. Na škole sú zriadené dozory:

      - ranný (pri vchode a šatniach)

      - chodbový (cez malé prestávky)

      - dozor cez veľkú prestávku

      - dozor v školskej jedálni počas vydávania obedov

       

      Všetci žiaci školy sú povinní rešpektovať dozorkonajúcich učiteľov.

                                                                                         

       

      Článok 4

      Hodnotenie a klasifikácia žiakov

       

      PROSPECH ŽIAKA SA BUDE KLASIFIKOVAŤ / ZNÁMKAMI/:

      a) 1 – výborný

      b) 2 – chválitebný

      c) 3 – dobrý

      d) 4 – dostatočný

      e) 5 – nedostatočný

       

      PROSPECH ŽIAKA SA NEBUDE KLASIFIKOVAŤ V PREDMETOCH:

                        1. ročník: všetky vyučovacie predmety

      2. ročník -4.ročník: všetky výchovy

       

      CELKOVÉ HODNOTENIE ŽIAKA PRVÉHO ROČNÍKA SA NA KONCI DRUHÉHO POLROKA NA VYSVEDČENÍ VYJADRUJE TAKTO:

      a) prospel

      b) neprospel

       

      CELKOVÉ HODNOTENIE OSTATNÝCH ŽIAKOV SA  NA KONCI  DRUHÉHO POLROKA VYJADRUJE NA VYSVEDČENÍ TAKTO:

      a) prospel s vyznamenaním

      b) prospel veľmi dobre

      c) prospel

      d) neprospel

       

      SPRÁVANIE ŽIAKA SA HODNOTÍ STUPŇAMI:

      a) 1 – veľmi dobré

      b) 2 – uspokojivé

      c) 3 – menej uspokojivé

      d) 4 – neuspokojivé

       

      Výchovné opatrenia

       

      Pochvaly a iné ocenenia

      Udeľujú sa za mimoriadny prejav aktivity a iniciatívy, za záslužný alebo statočný čin, za dlhodobú úspešnú prácu pre kolektív. Pochvaly sa udeľujú ústne alebo písomne. Škola udeľuje:

       

      1. Pochvala triednym učiteľom sa udeľuje žiakovi za výborný prospech a vzorné správanie, tiež sa pochvala od triedneho učiteľa alebo riaditeľa  zapíše do poznámok k práci žiakov v katalógovom liste

      2. Pochvalu triednym učiteľom môže žiak dostať aj za empatické správanie sa, či už v škole, alebo mimo nej. /v čase choroby spolužiaka – pomoc s úlohami, pomoc starším, ochota pri vystupovaní v programe, v čase voľna...

      3.  Pochvalu riaditeľom školy dostane žiak pri reprezentovaní školy /regionálne, okresné, celoslovenské súťaže, MP, projekty.../, ale aj pri obzvlášť peknom a PR ocenenom skutkom.

       

       

      Najlepších žiakov môže riaditeľ školy navrhnúť na ocenenie  Detský čin roka, či starostovi Obce Ďurčiná.

       

      Opatrenia na posilnenie disciplíny

      Ukladajú sa žiakom za závažné alebo opakované previnenia. Spravidla predchádzajú zníženiu známky zo správania. Každému opatreniu predchádza objektívne prešetrenie priestupku. Podľa závažnosti previnenia sa ukladá niektoré z týchto opatrení:

      - zápis do poznámok k práci žiakov do triednej knihy

      - zápis do žiackej knižky

      - napomenutie od triedneho učiteľa

      - pokarhanie od triedneho učiteľa

      - pokarhanie od riaditeľa školy

       

      Výchovné opatrenia pri šikanovaní /škola má vypracovanú vnútornú smernicu/

      Na potrestanie agresorov je možné použiť nasledujúce bežné výchovné opatrenia:

       

      • Napomenutie a pokarhanie triednym učiteľom, riaditeľom školy
      • Zníženie známky zo správania
      • Odporúčanie rodičom obete i agresora navštíviť Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie

       

      Zníženie známky zo správania

      o jeden stupeň: 2 - uspokojivé

      1. viacnásobné opakujúce sa aj menšie priestupky voči školskému poriadku, nerešpektovanie príkazov učiteľa
      2. za jednorazové hrubé porušenie školského poriadku (ublíženie spolužiakovi
      3. hrubé vyjadrovanie, poškodenie inventára, šikanovanie, klamstvo, nosenie nebezpečných predmetov do školy, nerešpektovanie povinnosti žiaka)

       

      o dva stupne: 3 – menej uspokojivé

      1. opakované porušovanie školského poriadku potom ak žiakovi bola znížená známka o

           1 stupeň

      1. hrubé porušenie školských noriem, ublíženie na zdraví, hrubé vyjadrovanie, vandalizmus, šikanovanie
      2. porušenie slušného správania voči učiteľom, spolužiakom a iným osobám

       

      o tri stupne: 4 - neuspokojivé

      1. za hrubé správanie voči vyučujúcim, spolužiakom a ostatným dospelým osobám.

       

      Závažné priestupky:

      Za závažné priestupky u žiakov je považované :

      fajčenie, prechovávanie a požívanie alkoholických nápojov, drog a iných návykových látok v areáli školy a na školských podujatiach aj mimo areálu školy, krádež, úmyselné ublíženie na zdraví, šikanovanie, vydieranie, vandalizmus a výtržníctvo, prejavy neznášanlivosti a diskriminácie (rasovej, rodovej, sexuálnej, vekovej, náboženskej, a iné), podvádzanie, mimoriadne vulgárne správanie, úmyselné poškodzovanie školského majetku , majetku žiakov a zamestnancov školy, hazardné hry v škole, používanie mobilov na vyučovaní ...

       

      Postup pri riešení závažných priestupkov:

      • overenie skutočnosti pedagogickým zamestnancom, ktorému bol hlásený priestupok,
      • pohovor so žiakom v prítomnosti koordinátora prevencie a školského výchovného  poradcu,
      • upozornenie zákonných zástupcov na vzniknutú udalosť,
      • prijatie výchovných opatrení,
      • pri opakovanej situácii zvolanie zasadnutia výchovnej komisie – žiak, zákonný zástupca,     výchovný poradca,  koordinátor prevencie, triedny učiteľ, riaditeľ školy,
      • návrh žiaka na psychologické vyšetrenie,
      • dohoda na spolupráci so zákonným zástupcom a ZŠ na ďalšom postupe so zreteľom na efektívnejšie využívanie voľného času,
      • v prípade nedodržania opatrení a opakovaného závažného priestupku spôsobeného fajčením, prechovávaním a požívaním alkoholických nápojov, drog a iných návykových látok sa odporúča spolupráca s Centrom pedagogicko-psychologickej poradne a prevencie .

       

       

      Článok 5

      Základné práva a povinnosti zamestnanca

      Zamestnanec je povinný najmä

      a) pracovať zodpovedne a riadne, plniť pokyny nadriadených vydané v súlade s právnymi predpismi,

      b) byť na pracovisku na začiatku pracovného času, využívať pracovný čas na prácu a odchádzať z neho až po skončení pracovného času; to sa nevzťahuje na vykonávanie ostatných činností súvisiacich s priamou výchovno-vzdelávacou činnosťou povolených riaditeľom školy za podmienok ustanovených v pracovnom poriadku školy alebo školského zariadenia vykonávaných mimo pracoviska,

      c) dodržiavať právne predpisy a ostatné predpisy vzťahujúce sa na prácu ním vykonávanú, ak bol s nimi riadne oboznámený,

      d) v období, v ktorom má podľa osobitného predpisu nárok na náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti, dodržiavať liečebný režim určený ošetrujúcim lekárom,

      e) hospodáriť riadne s prostriedkami, ktoré mu zveril zamestnávateľ, a chrániť jeho majetok pred poškodením, stratou, zničením a zneužitím a nekonať v rozpore s oprávnenými záujmami zamestnávateľa,

       

      Práva a povinnosti pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov

      • (1) PZ pri výkone svojej pedagogickej činnosti a OZ pri výkone odbornej činnosti nad rámec základných práv a povinností zamestnancov ustanovených osobitnými predpismi, medzinárodnými zmluvami a dohovormi, ktorými je Slovenská republika viazaná, má právo na

      a) zabezpečenie podmienok potrebných na výkon svojich práv a povinností, najmä na svoju ochranu pred násilím zo strany detí, žiakov, poslucháčov, rodičov a iných osôb,

      b) ochranu pred neodborným zasahovaním (§ 5 ods. 3 zákona č. 317/2009 Z. z.) do výkonu pedagogickej činnosti alebo výkonu odbornej činnosti,

      c) účasť na riadení školy prostredníctvom členstva alebo volených zástupcov v poradných, metodických a samosprávnych orgánoch školy,

      d) predkladanie návrhov na skvalitnenie výchovy a vzdelávania, školského vzdelávacieho programu, výchovného programu alebo odborných činností,

      e) výber a uplatňovanie pedagogických a odborných metód, foriem a prostriedkov, ktoré utvárajú podmienky pre učenie a seba rozvoj detí, žiakov alebo poslucháčov a rozvoj ich kompetencií,

      f) kontinuálne vzdelávanie a profesijný rozvoj za podmienok ustanovených zákonom č. 317/2009 Z. z. a v jazyku, v ktorom pedagogickú činnosť alebo odbornú činnosť vykonáva,

      g) objektívne hodnotenie a odmeňovanie výkonu pedagogickej činnosti alebo výkonu odbornej činnosti.

       

      Pedagogický zamestnanec okrem povinností stanovených Zákonníkom práce je povinný

      a) chrániť a rešpektovať práva dieťaťa, žiaka, poslucháča a jeho zákonného zástupcu, (§ 144 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 245/2008 Z. z.“)),

      b) zachovávať mlčanlivosť a chrániť pred zneužitím osobné údaje, informácie o zdravotnom stave detí, žiakov a poslucháčov a výsledky psychologických vyšetrení a špeciálnopedagogických vyšetrení, s ktorými prišiel do styku,

      c) rešpektovať individuálne výchovno-vzdelávacie potreby dieťaťa, žiaka a poslucháča s ohľadom na ich osobné schopnosti a možnosti, sociálne a kultúrne zázemie,

      d) podieľať sa na vypracúvaní a vedení pedagogickej dokumentácie a inej dokumentácie ustanovenej osobitným predpisom (§ 11 zákona č. 245/2008 Z. z.),

      e) usmerňovať a objektívne hodnotiť prácu dieťaťa, žiaka a poslucháča,

      f) pripravovať sa na výkon priamej výchovno-vzdelávacej činnosti alebo na výkon odbornej činnosti,

      g) podieľať sa na tvorbe a uskutočňovaní školského vzdelávacieho programu alebo výchovného programu ( § 7 a § 8 zákona č. 245/2008 Z. z.),

       

      h) udržiavať a rozvíjať svoje profesijné kompetencie prostredníctvom kontinuálneho vzdelávania alebo sebavzdelávania,

       

      1. vykonávať pedagogickú činnosť alebo odbornú činnosť v súlade s aktuálnymi vedeckými poznatkami, hodnotami a cieľmi školského vzdelávacieho programu alebo výchovného programu,

       

      1. poskytovať dieťaťu, žiakovi, poslucháčovi alebo ich zákonnému zástupcovi poradenstvo alebo

      odbornú pomoc spojenú s výchovou a vzdelávaním,

      k) pravidelne informovať dieťa, žiaka, poslucháča alebo ich zákonného zástupcu o priebehu a výsledkoch výchovy a vzdelávania, ktoré sa ho týkajú, v rozsahu ustanovenom osobitným predpisom (§ 144 ods. 1 písm. m) a ods. 6 písm. c) zákona č. 245/2008 Z. z.).

       

      PZ sú povinní neustále skvalitňovať a prehlbovať účinnosť výchovno-vzdelávacieho procesu, za výsledky ktorého zodpovedajú. V tomto smere najmä:

      1. zabezpečujú súlad výchovy a vzdelávania a starostlivosť o zdravý vývoj žiakov,

       

      b) postupujú podľa schválenej pedagogickej dokumentácie a ďalšej dokumentácie a pedagogicko-organizačných pokynov vydaných MŠ SR,

      c) plnia priamu vyučovaciu činnosť a priamu výchovnú činnosť v rozsahu vyučovacej činnosti a výchovnej činnosti stanovenej osobitným predpisom6) a vykonávajú ostatné činnosti súvisiace s ich priamou vyučovacou činnosťou a priamou výchovno-vzdelávacou činnosťou.

       

      (2) Pri starostlivosti o žiakov sú PZ povinní najmä:

      a) viesť žiakov k dodržiavaniu hygienických zásad a zásad bezpečnej práce, k dodržiavaniu hygienických, dopravných, požiarnych a iných predpisov a pokynov príslušných orgánov, ktoré sa týkajú starostlivosti o bezpečnosť a ochranu zdravia v školstve, pri vyučovaní predmetov, pri ktorých je zvýšené ohrozenie zdravia žiakov a pri školských podujatiach (napr. na lyžiarskom výcviku, plaveckom výcviku, exkurziách a výletoch, v škole v prírode, v predmetoch chémia, technická výchova, telesná výchova, práce na školskom pozemku, pri praktickom vyučovaní a pod.),

       

      1. dodržiavať stanovené metodické postupy, vyhlášky a nariadenia vlády SR

       

      1. spolupracovať s ostatnými zamestnancami školy a školského zariadenia, s triednym učiteľom, výchovným poradcom a OZ,

       

      1. viesť žiakov školy k uvedomelému dodržiavaniu pravidiel správania a k ochrane zariadenia a ostatného vlastníctva pred jeho poškodením, stratou, zničením a zneužitím.

          

        3) PZ nesmú od žiakov žiadať, aby si obstarávali učebnice a učebné texty, ktoré neboli    schválené Ministerstvom školstva SR alebo pomôcky na výchovu a vyučovanie, ktoré sú finančne nákladné.

       (4) PZ a OZ nie sú povinní viesť agendu, ktorá sa priamo netýka ich pedagogickej činnosti a odbornej činnosti a vykonávať činnosti, ktoré nesúvisia s povinnosťami PZ a OZ a druhom práce dohodnutým v pracovnej zmluve.

       

      (5) PZ a OZ nesmú žiadať dary, prijímať dary, navádzať iného na poskytovanie darov a získavať iné výhody v súvislosti s poskytnutím výhody inej osobe pri výkone pedagogickej činnosti alebo odbornej činnosti.

       

      Povinnosti vedúceho zamestnanca

       (1) Vedúci zamestnanec je okrem povinností uvedených v § 81 Zákonníka práce, čl. 9 a čl. 10 tohto pracovného poriadku povinný najmä

      riadiť a kontrolovať prácu zamestnancov,

      utvárať priaznivé pracovné podmienky a zaisťovať bezpečnosť a ochranu zdravia pri  práci,

      zabezpečovať odmeňovanie zamestnancov podľa všeobecne záväzných právnych predpisov, kolektívnych zmlúv a pracovných zmlúv a dodržiavať zásadu poskytovania rovnakého platu za rovnakú prácu alebo za prácu rovnakej hodnoty podľa § 119a Zákonníka práce,

      utvárať priaznivé podmienky na zvyšovanie odbornej úrovne zamestnancov a na uspokojovanie ich sociálnych potrieb,

      zabezpečovať, aby nedochádzalo k porušovaniu pracovnej disciplíny,

      1. zodpovedá za pedagogickú úroveň, odbornú úroveň a výsledky práce školy alebo školského zariadenia, utvárajú podmienky pre prácu všetkých zamestnancov, starajú sa o ďalšie pedagogické a odborné vzdelávanie zamestnancov
      2. rozhoduje o právach, právom chránených záujmoch alebo povinnostiach detí a mládeže v prípadoch zverených im osobitným predpisom,
      3.  ďalej rozhoduje najmä o:

      1. vysielaní zamestnancov na pracovné cesty,

      2. zabezpečení praktického vyučovania žiakov a zaistení bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, uzatvárajú dohody so zamestnávateľmi alebo fyzickými osobami, u ktorých sa bude toto vyučovanie uskutočňovať,

      3. hodnotení pracovných výsledkov jednotlivých zamestnancov a pracovných kolektívov,

      4. určení nástupu dovolenky na zotavenie zamestnancom,

      5. nariaďovaní práce nadčas a vhodnom čase čerpania náhradného voľna, prípadne o vhodnej úprave pracovného času,

      6. poskytovaní pracovného voľna pri krátkodobých prekážkach v práci zo strany zamestnanca,

      7. zverovaní kabinetných zbierok zamestnancom, (učiteľom - správcom kabinetov, nástrojov, osobných ochranných pracovných prostriedkov, prípadne iných podobných predmetov) na základe písomného potvrdenia,

      8. vedení metodických združení a predmetových komisií,

       

      d) okrem toho plní tieto úlohy:

       

      1. vytvára priaznivé podmienky pre prehlbovanie a zvyšovanie kvalifikácie zamestnancov a kontinuálne vzdelávanie PZ a OZ,

       

      2. utvára primerané pracovné podmienky na zlepšovanie kultúry práce a pracovného prostredia a starajú sa o vzhľad a úpravu pracovísk, sociálnych zariadení a zariadení na osobnú hygienu

       

      3. kontrolujú práce vykonávané na základe dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, schvaľujú odmenu za tieto práce a potvrdzujú vykonanie práce,

       

      4. určujú so zreteľom na konkrétne podmienky školy pracovnú náplň zamestnancov v súlade s dohodnutým druhom práce v pracovnej zmluve,

       

      5. dbajú o morálne oceňovanie práce podriadených zamestnancov,

       

      Riaditeľ školy a riaditeľ školského zariadenia ďalej

      a) riadi školu alebo školské zariadenie po pedagogickej, odbornej a administratívno-hospodárskej stránke; ukladá úlohy PZ a ostatným zamestnancom a vytvára pre nich podmienky na odborný rast,

      b) stará sa o finančné zabezpečenie chodu školy a školského zariadenia,

      c) kontroluje činnosť všetkých zamestnancov a výsledky ich práce a na základe vlastného pozorovania, predovšetkým prostredníctvom hospitačnej činnosti i na základe správ svojich zástupcov, vykonáva rozbor výchovno-vzdelávacej práce PZ, posudzuje postup OZ pri vykonávaní odborných činností, prerokúva ho s príslušným zamestnancom a vyvodzuje z neho závery pre ďalšiu činnosť zamestnanca,

      d) dbá na dodržiavanie hygienických predpisov, týkajúcich sa výchovno-vzdelávacieho procesu, ako napr. oddychový deň v stredu, jeden kontrolný písomný prejav žiakov v jednom dni, nezadávanie domácich úloh na čase prázdnin a pod. (napr. § 6 ods. 6 vyhlášky MŠ SR č. 320/2008 Z. z. o základnej škole),

      e) určuje týždenný rozsah hodín priamej výchovno-vzdelávacej činnosti PZ (ďalej len „úväzok“) najviac na obdobie školského roka. V zariadeniach s celoročnou prevádzkou alebo nepretržitou prevádzkou riaditeľ určí úväzok PZ najviac na období    kalendárneho roka,

      f) rozhoduje o znížení kvalifikačnej požiadavky učiteľa na rozsah jednej tretiny jeho týždennej priamej výchovno-vzdelávacej činnosti v prípade, ak by nebolo možné zabezpečiť vyučovací proces iným učiteľom, ktorý spĺňa kvalifikačné predpoklady na vyučovanie aprobačných predmetov,

      g) stanovuje podmienky, za ktorých sa povoľuje PZ vykonávanie ostatných činností súvisiacich s priamou výchovno-vzdelávacou činnosťou a ďalším vzdelávaním aj mimo pracoviska. Prácou mimo pracoviska sa rozumie napr. práca v domácom prostredí, vo verejných knižniciach, vo vzdelávacích inštitúciách a pod.,

      h) povoľuje PZ vykonávať ostatné činnosti súvisiace s priamou výchovno-vzdelávacou činnosťou mimo pracoviska; uvedené povolenie môže riaditeľ zrušiť,

      i) predlžuje dobu platnosti kreditu PZ a OZ na základe písomnej žiadosti zamestnanca zo zákonom stanovených dôvodov, najmä z dôvodu čerpania materskej dovolenky, rodičovskej dovolenky, práceneschopnosti trvajúcej dlhšie ako šesť mesiacov nepretržite, najviac o tri roky (§ 46 ods. 5 zákona č. 317/2009 Z. z.)

      j) vytvára a zabezpečuje podmienky pre vzdelávanie a to najmä:

      1. adaptačné vzdelávanie začínajúcich PZ a OZ do pedagogickej praxe a odbornej praxe a ich pracovnú adaptáciu, utvára učiteľom podmienky predovšetkým na vyučovanie predmetov ich aprobácie,

      2. kontinuálne vzdelávanie PZ a OZ. Riaditeľ sa pri plnení svojich úloh riadi platnými predpismi a príslušnými pokynmi; za ich plnenie zodpovedá zriaďovateľovi. Koná vždy tak, aby bol vzorom všetkým zamestnancom školy alebo školského zariadenia

       

       

      Článok 6

      Pravidlá vzájomných vzťahov

      Pravidlá vzťahov  v našej škole  sú založené na hodnotách školy v ŠkVP.

       

      Žiaci školy:

      • navzájom dodržiavajú zásady slušnosti a dobrých mravov,
      • navzájom sa rešpektujú,
      • správajú sa  k sebe  tolerantne a taktne,
      • navzájom  si pomáhajú,
      • správajú  sa na hodinách disciplinovane a zodpovedne,
      • vyhýbajú sa povýšeneckému správaniu a sarkastickým poznámkam,
      • netolerujú správanie, ktorého cieľom je ublížiť, ponížiť, ohroziť, zastrašiť či odcudziť cudzie veci.

       

      Žiaci školy – pedag. a ďalší zamestnanci školy:

      • vzájomný vzťah  žiaka a pedagogických a ďalších zamestnancov školy musí byť založený na vzájomnej úcte, pochopení a ústretovosti,
      • vyučujúci sa správa k žiakom korektne, s pochopením a trpezlivosťou, nikdy sa nezníži  k hrubému a nemravnému konaniu,
      • vyučujúci rešpektuje žiaka  ako rovnocenného partnera so všetkými občianskymi právami a povinnosťami a právami a povinnosťami vyplývajúcimi  z deklarácie  práv dieťaťa,
      • vyučujúci vedie žiakov k sebapoznaniu,
      • vyučujúci ochraňuje žiakov pred ohrozením  a situáciami ohrozujúcimi bezpečnosť pri vyučovaní a mimoškolských aktivitách,
      • vyučujúci musí vytvárať  čo najlepšie  podmienky na rozvoj každého žiaka, musí prihliadať na špecifické výchovno-vzdelávacie  potreby jednotlivých žiakov,
      • vyučujúci má právo  a povinnosť dohliadať na zdravý vývoj žiaka, v prípade jeho ohrozenia  bezodkladne upozorniť zákonných zástupcov žiaka, resp. príslušné orgány a inštitúcie,
      • vyučujúci nesmie zneužiť dôveru  žiaka a jeho rodičov akýmkoľvek spôsobom,
      • vyučujúci nesmie používať nedôstojné metódy a formy svojho pôsobenia smerujúce k ponižovaniu žiaka, znižovaniu jeho sebadôvery a sebaúcty,
      • vyučujúci nesmie  brániť žiakom  vyjadrovať svoje názory.

      Vzťahy medzi pedagógmi navzájom:

      • vzájomný vzťah pedagógov musí byť založený na vzájomnej úcte, pochopení, ústretovosti, korektnom správaní s rešpektovaním svojich kompetencií a priznaním práva na odlišný názor,
      • pedagógovia kolegiálne spolupracujú,
      • vyučujúci môže požiadať iného kolegu o konzultáciu vždy, keď si to vyžaduje záujem žiaka alebo potrebuje odbornú pomoc,
      • pedagógovia sa navzájom podporujú a pomáhajú  si aj pri ďalšom vzdelávaní vo svojom  odbore.

       

      Vzťahy medzi vyučujúcimi a rodičom (zákonným zástupcom):

      • vzájomný vzťah vyučujúcich a rodičov (zákonných zástupcov) musí byť založený na vzájomnej úcte, pochopení, ústretovosti, korektnom správaní s rešpektovaním svojich kompetencií a priznaním práva na odlišný názor,
      • vyučujúci priebežne informuje  žiaka a jeho rodičov (zákonných zástupcov)  o výsledkoch výchovno-vzdelávacej činnosti, o problémoch a ťažkostiach a rizikách, ktoré môžu nastať,
      • vyučujúci musí poskytnúť konzultácie rodičom (zákonným zástupcom) žiaka s cieľom zlepšiť jeho výchovno-vzdelávacie výsledky

      Článok 7

      Podmienky pre zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia žiakov a ich ochrany pred sociálno-patologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím

      Bezpečnosť a ochrana zdravia

      • Žiak je povinný počas vyučovania, prestávok ako i na podujatiach organizovaných školou chrániť svoje zdravie a zdravie svojich spolužiakov. 
      • Žiakom sú zakázané všetky činnosti, ktoré sú zdraviu škodlivé, najmä fajčenie, pitie alkoholických nápojov, požívanie škodlivých látok. 
      • Všetci žiaci sú so zásadami bezpečnosti a ochrany zdravia v škole oboznámení na začiatku školského roka  vyučujúcimi v triede. V prípadoch zvýšenej možnosti ohrozenia bezpečnosti a zdravia žiaka pri niektorých činnostiach sú žiaci oboznámení s pokynmi na predchádzanie úrazom. Každý žiak je povinný dodržiavať všeobecné zásady bezpečnosti a ochrany zdravia a rešpektovať usmernenia vyučujúcich na predchádzanie úrazom. 
      • V prípade úrazu alebo náhleho ochorenia žiak ihneď informuje vyučujúceho, dozor konajúceho vyučujúceho alebo najbližšiu dospelú osobu.
      • Pri úraze alebo nevoľnosti poskytne  prvú pomoc odborne spôsobilá osoba. Pri podozrení na vážnejší úraz alebo ochorenie zabezpečí škola žiakovi lekársku pomoc. O úraze alebo ochorení informuje zákonných zástupcov žiaka triedny učiteľ. Žiak ide na ošetrenie buď  v sprievode  pedagogického zamestnanca alebo so zákonným zástupcom. Každý úraz, ku ktorému došlo počas výchovno-vzdelávacieho procesu a pri činnostiach organizovaných školou, zapíše vyučujúci, ktorý ho zistil, do príslušnej evidencie úrazov. Ak žiak vymešká kvôli úrazu z vyučovania viac ako 3 dni, spíše sa záznam o školskom úraze.
      • Za bezpečnosť žiaka zodpovedá na vyučovaní vyučujúci v triede. Pred vyučovaním, cez prestávky, po vyučovaní, na školskej vychádzke, na exkurzii a pri ostatnej výchovno-vzdelávacej činnosti vyplývajúcej z učebných osnov, pri výchovných akciách organizovaných školou a pri školskom stravovaní zodpovedajú za bezpečnosť žiakov dozor konajúci učitelia. Všetci žiaci školy sú povinní rešpektovať dozor konajúcich učiteľov.
      • Na školskom výlete, exkurzii alebo mimoškolskej akcii mimo sídla školy vykonáva dozor do počtu 25 žiakov jeden pedagogický zamestnanec, na akciách do zahraničia pripadá na pedagóga najviac 15 žiakov. 
      • Na plaveckom výcviku tvorí jedno družstvo najviac 10 žiakov. Účastníci výcviku musia byť poistení proti úrazom.
      • Osobitne sú povinní žiaci dodržiavať bezpečnostné pokyny a pokyny na ochranu zdravia na hodinách telesnej výchovy,  telesnej a športovej výchovy, na lyžiarskom výcviku, na plaveckom výcviku, na školskom výlete. Lyžiarsky výcvik, plavecký výcvik, ŠvP, školské výlety, exkurzie  sa organizujú s informovaným súhlasom zákonného zástupcu žiaka. Pred uskutočnením výletu, exkurzie a výcvikov zodpovedný vyučujúci napíše záznam o organizácii a poučení o bezpečnosti a ochrane zdravia. 

      Pre žiakov, ktorí sa na uvedených aktivitách nezúčastnia, sa zabezpečí náhradné vyučovanie. 

       

      Ochrana žiakov pred sociálno-patologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím

      1. Každý žiak musí byť chránený pred všetkými formami zanedbávania, šikanovania, agresivity, krutosti a využívania, pred fyzickými útokmi, nadávaním, ohováraním a ponižovaním.

      Pokiaľ si iný žiak všimne takéto prejavy páchané na svojom spolužiakovi zo strany iného, alebo iných, môže agresora /ale len podľa svojich možností a okolností/upozorniť na toto nevhodné správanie, no najmä ihneď a bezodkladne musí upovedomiť najbližšieho pedagogického zamestnanca školy, /dozorujúceho/ prípadne akéhokoľvek zamestnanca školy, či najbližšieho dospelého.

      1. Právo na ochranu pred vyššie uvedeným si každé dieťa školy uplatňuje aj samostatne, prostredníctvom ktoréhokoľvek zamestnanca školy, alebo na problém môže upozorniť školu jeho zákonný zástupca.
      2. Žiak môže žiadať o pomoc ktoréhokoľvek zamestnanca školy, zvlášť triedneho učiteľa, koordinátora prevencie a výchovného poradcu. 
      3. Škola sa zaväzuje bezodkladne danú situáciu prešetriť a prípadne okamžite vyvodiť dôsledky.
      4. K problematike šikanovania, jej odhaleniu i postupe riešenia má ZŠ Ďurčiná vypracovanú samostatnú vnútornú smernicu.

                 

      Mgr. Melová Zuzana

                                                                                                                    riaditeľka školy