• Nemôžeme všetky deti všetkému naučiť,

ale môžeme všetky deti urobiť šťastnými!“

POSLANIE ŠKOLY:

„ Naša ZŠ zabezpečuje zaujímavou formou rozumovú, mravnú a estetickú   výchovu a vzdelávanie vo všetkých smeroch, s využitím regionálnych ľudových zvykov, tradícií a okolitej prírody.“

HODNOTY ŠKOLY:

Škola plní nielen vzdelávaciu, ale hlavne výchovnú funkciu. Preto za základné hodnoty, ktorými sa budeme riadiť sú:

• zdravie – ako najvyššia hodnota / pitný režim, viesť deti k zdravým návykom, vyvarovať sa rôznym nežiadúcim javom.../
      • výchova – dobrý, šťastný, slobodný človek /spoločenská, estetická, dopravná, mravná/
      • vzdelanie – múdry človek
      • ľudská dôstojnosť – je neodškriepiteľná pre každého, nezosmiešňovať sa
      • uznanie druhého /kvalitná komunikácia, dobré vzťahy, chápať a akceptovať sa.../
      • sebaúcta a sebaovládanie – tvoria jadro osobnosti
      • empatia
      • asertivita – iniciatívnosť, vytrvalosť, rozhodnosť, vedieť sa presadiť i napriek prekážkam, ale svoje stanovisko si vedieť aj obhájiť argumentmi
      • induktívna disciplína – usmerňovanie pozornosti dieťaťa na dôsledky, ktoré má jeho činnosť
      • prosociálnosť – pomoc, darovanie sa , delenie sa, spolupráca, súcit, námaha v prospech iných
      • priateľstvo
      • demokracia, zodpovednosť, humanizácia, sloboda
      • pracovné vlastnosti – praktické, pracovné  návyky

Naša Základná škola v Ďurčinej sa nachádza v krásnom prostredí pod úpätím Malej Fatry. Samotná obec je koncová a to predurčuje jej obyvateľov k pokojnému žitiu, mimo veľkých miest.

Okolo školy je veľa lúk, pasienkov i krásnych lesov. Neďaleko vyvierajú lesné studničky s oddychovými miestami na posedenie. Je to priam ideálne prostredie na školu v prírode, ktorou aj v minulosti bola. Po roku 1989 však obyvatelia žiadali školu späť, aby opäť plnila výchovno-vzdelávací program pre deti z našej obce. Bolo to aj z toho dôvodu, že celá škola vrátane telocvične bola v roku 1972 postavená v akcii ZET.

Od roku 2 000 bolo v škole preinvestovaných približne 10 mil. korún. Spravilo sa nové plynové kúrenie, vymenili sa okná, budova sa zateplila a spravila sa nová fasáda, zrekonštruovali sa toalety. Na veľkom školskom dvore bolo vybudované nové ihrisko /v zime slúžiace ako klzisko/, ktoré využívame najmä počas hodín TV, veľkých prestávok i výučby prírodovedných predmetov.

Samotná škola sídli na prvom poschodí. Na prízemí sa nachádza školská jedáleň s kuchyňou, MŠ, kotolňa a telocvičňa.

Máme štyri ročníky, v každom jednu triedu a jedno alebo dve oddelenie ŠKD. V súčasnosti školu navštevuje približne 50 detí, ktoré vyučujú štyri učiteľky a vychovávateľky.

Práca s deťmi je veľmi náročná, no so vzájomnou podporou celého kolektívu sa nám darí to zvládnuť. Každú voľnú chvíľku trávime s deťmi, či už v krúžkovej činnosti, pri preberaní ich problémov, dozorov... .

Keďže sme v neustálom kontakte vieme o deťoch a ich starostiach i radostiach takmer všetko. My si potom navzájom radíme, vymieňame skúsenosti, informujeme sa o dosiahnutých výsledkoch, pokrokoch detí a tak vzájomne diagnostikujeme naše deti.

Sme presvedčení, že práve menšie školy v dnešnom anonymnom svete dokazujú svoju opodstatnenosť. Takmer rodinné prostredie nedovoľuje prepuknutiu akýmkoľvek patologickým javom. Deti sú samostatné, vedené k vzájomnej úcte, vôbec sa nevyskytuje šikanovanie, krádeže.

V popoludňajších hodinách navštevujú krúžky, ktoré máme rozdelené medzi všetkých pedagogických pracovníkov, nakoľko aj tu môžeme s deťmi komunikovať cez ich pocity, zážitky, porozprávať sa s nimi o ich strastiach.

Za celou prácou stojí obrovské úsilie kolektívu, ktorý aj v dnešnej „modernej“ dobe dáva na prvé miesto dieťa a jeho záujmy. Často, ba takmer pravidelne uprednostňujeme žiaka pred vlastným osobným voľnom, ziskami.

Odmenou je nám každá radosť v očiach detí z prežitého úspechu.